FARNOSTI A FILIÁLKY NA KAPLICKU

Madona je uložena v Alšově galerii na Hluboké

socha P. Marie z Cetvin je nyní v Alšově galerii v Hluboké nad Vltavou

Správa:

tel. č.: 380 313 096 (fara) nebo mobil: 732 872 662 (farář)

Mail: rkf.dolnidvoriste@dicb.cz

Současným správcem je P.Pavel Šimák

Toto místo zatím neobývají žádní křesťané, neboť obec Cetviny v padesátých letech 20. století zanikla a byla zbourána.

Patří však do Římskokatolické církve,  v ní k biskupství českobudějovickému

a pod farnost Dolní Dvořiště

IČ (farnost Dolní Dvořiště): 650 256 87
Číslo bankovního účtu ke kostelu:
306 917 4379/0800
IBAN: CZ18 0800 0000 0030 6917 4379     BIC: GIBACZPX

Děkujeme za Vaše případné dary  na provoz a opravy kostela.

BOHOSLUŽBY  kostel Narození Panny Marie

Bohoslužby:
pro rekonstrukci
kostela nyní
NEJSOU!!!

2.SOBOTA  v srpnu

německo -česká s rodáky

2. NEDĚLE  v září

poutní bohoslužba

14.00h

14.30h

Mariánské pobožnosti:
nyní
NEJSOU!!!

Některou neděli v měsíci květnu a v měsíci říjnu

14.30h

Obec pravděpodobně založili ve 13. stol. na rožmberském panství kolonisté z Rakouska. První písemná zmínka o obci je z r.1325. O farnosti a kostele z r. 1384.

V letech 1563-1570 ji Rožmberkové povýšili na městečko se znakem 5-listé červené růže na stříbrném štítu.

Leží těsně na jižní hranici, na křižovatce dvou silnic vedoucích od severu k jihu a od východu k západu.V druhé pol. 15. stol. je gotická loď kostela nahrazena čtvercovým trojlodím s pětiboce zakončeným presbytářem s opěráky.  V r. 1620 přechází Cetviny do majetku Buquoyů. Obec kolem kostela zanikla po r.1951, kdy museli zbylí obyvatelé (po odsunu německy mluvících obyvatel v r. 1946) obec opustit kvůli zřízení hraničního pásma. V r.1955-6 byly domy zbourány a terén zarovnán - kromě kostela.

V roce 1995 byla zahájena rekonstrukce kostela Narození Panny Marie a 6.9.2003 byl kostel znovu posvěcen.

Dnes slouží ke konání poutních bohoslužeb, koncertů a turistických prohlídek.

KOSTEL NAROZENÍ P. MARIE

Uvádí se již v roce 1384 jako farní. Z té doby pochází i nynější kostel, který při tažení proti odbojným stavům v roce 1620 byl Dampierovým vojskem vyloupen a spálen. Po rekatolizaci byl znovu zařízen. Jeho oprava byla v letech 1995-2003 hrazena z finančních prostředků rakouských a německých nadací, z finančních darů nejen původních obyvatel farností a finančních prostředků České republiky. Znovu vysvěcen byl 6.září 2003.

Křížová cesta v Cetvinách

V roce 1827 byla ve farském lese postavena kaple, která byla rozšířena v roce 1844. Podél cesty k farní kapli bylo v roce 1883 umístěno čtrnáct žulových zastavení křížové cesty. Jako poslední byla v roce 1892 u kamených božích muk a studánky postavena Lurdská (jeskynní) kaple. Studánka je zmiňována již v roce 1616.

V letech 2000-2004 státní podnik Lesy České republiky nákladem cca 400 000 Kč obě kaple obnovil, opravil přístupovou cestu, vysázel lipovou alej a upravil okolí jednotlivých zastavení. V roce 2007 byla všechna zastavení zrestaurována.

Studenti Střední uměleckoprůmylové školy svaté Anežky České V Českém Krumlově zhotovili čtrnáct obrázků malovaných na plech. Křížky jednotlivých zastavení ukovali studenti Středního odborného učiliště technického v Soběslavi.

O tom, že i když se jedná o zcela odloučený kostel a přesto zde pulzuje život svědčí i tyto fotografie. Občas je zde křest i svatební obřad

V červnu 2008 zde a na Svatém Kameni proběhla Dětská vikarátní pouť. Děti v Cetvinském kostele sehrály představení, které sledovali Češi i Rakušané.

Účinkovali v něm děti z Kaplice navštěvující hodiny náboženství, vedeni katechetkou Štěpánkou Talířovou. Byla to hra o sv. Janu Nepomuckém. Tento svatý nás vyzývá ke statečnosti
a pravdivosti v životě a také k mlčení – zvláště, když je třeba zachovat tajemství a také tehdy

když se nám chce bez potřeby hovořit o chybách druhých.

13. září 2009 jsme jeli oslavit do Cetvinského kostela svátek narození Panny Marie. Poutě se účastnilo asi 20 lidí a odjížděli jsme velmi povzbuzeni.